تازه های اخبار تازه های اخبار

همایش بزرگ مسکن و ساختمان توسط مدیریت فارس برگزارگردید برگزار گردید.

به ابتکار مدیریت شعب استان فارس بزرگترین همایش مسکن و ساختمان استان فارس با حضور بیش از 700 نفر

به ابتکار مدیریت شعب استان فارس بزرگترین همایش مسکن و ساختمان استان فارس با حضور بیش از 700 نفر از فعالین بخش مسکن همچنین رییس اداره کل بازاریابی ، معاون عمرانی استاندار فارس ، مشاور اتاق اصناف کل کشور و رییس اتحادیه صنف مشاورین املاک استان تهران ، رییس انجمن صنفی انبوه سازان استان فارس ، نایب رییس سازمان نظام مهندسی کل کشور ، نایب رییس اتاق اصناف کل کشور و برخی از اعضای شورای شهر شیراز با روسای برخی ادارات و صنوف وابسته به بخش مسکن برگزار گردید.

علمداری مدیر شعب استان فارس طی مصاحبه ای اقدامات انجام گرفته در مدیریت فارس و برنامه های انجام شده دراین مدیریت را به شرح ذیل تشریح نمود.

به ابتکار مدیریت شعب استان فارس بزرگترین همایش مسکن و ساختمان استان فارس با حضور بیش از 700 نفر از فعالین بخش مسکن همچنین رییس اداره کل بازاریابی ، معاون عمرانی استاندار فارس ، مشاور اتاق اصناف کل کشور و رییس اتحادیه صنف مشاورین املاک استان تهران ، رییس انجمن صنفی انبوه سازان استان فارس ، نایب رییس سازمان نظام مهندسی کل کشور ، نایب رییس اتاق اصناف کل کشور و برخی از اعضای شورای شهر شیراز با روسای برخی ادارات و صنوف وابسته به بخش مسکن برگزار گردید.

علمداری مدیر شعب استان فارس طی مصاحبه ای اقدامات انجام گرفته در مدیریت فارس و برنامه های انجام شده دراین مدیریت را به شرح ذیل تشریح نمود.

دلیل راه اندازی باشگاه مخاطبان مسکن و ساختمان در استان فارس چه بوده است ؟

علمداری : بعد از همایش مدیران ارشد بانک در مشهد مقدس در سال 92 و تاکید مدیرعامل محترم بانک مبنی بر تمرکز فعالیت های بانک در بخش مسکن و ساختمان این مدیریت تصمیم گرفت که به نحوی فعالین این بخش را گرد هم جمع نماید و از طریق ایجاد هم افزایی بتوانیم سهم بانک را از منابع بخش مسکن و ساختمان افزایش دهیم که این موضوع منجر به تاسیس باشگاه مخاطبان مسکن و ساختمان استان فارس گردید.

برای روشن تر شدن این مطلب ، ما در استان فارس حدود27 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت نمودیم که اکثر این منابع به بانکهای دیگر منتقل شد. به عبارت دیگر ما تسهیلات پرداخت نمودیم و بانک های دیگر نشستند و این منابع را جذب نمودند در صورتی که با ایجاد این چرخه ( تولید کننده ، مصرف کننده ، سازنده ) می توانستیم از خروج این منابع جلوگیری نماییم

اهداف شما از راه اندازی باشگاه چه بوده است ؟

.

1 – جذب مشتریان جدید بخش مسکن وافزایش سهم بانک ازمنابع این بخش

2 – نگهداری مشتریان فعلی بخش مسکن

3 – افزایش منابع حساب جاری و کشاندن رقابت به سمت و سوی خدمات برتر و متمایز بجای بالابردن سود سپرده ها و به تبع آن کاهش قیمت تمام شده منابع

4 – افزایش خدمات کارمزد محور از طریق صدور ضمانت نامه

5 – کمک به تولیدات ملی بخصوص در استان فارس ( در این طرح سعی شده است که حتی المقدور از تولیدات استان فارس و در مرحله بعد از تولیدات داخلی بجای کالاهای وارداتی استفاده گردد )

6 – استفاده از منابع مالی اعضا در چرخه تولید : در این روش تولید کنندگان و یا فروشندگان با فروش اعتباری مصالح و لوازم ساختمانی ( با تضمین برگشت منابع توسط بانک ) به جای اینکه منابع خود را در بانک ها و یا سایر بخش های غیر مرتبط متمرکز نمایند در بخش مسکن سرمایه گذاری نموده و سودآوری را از طریق افزایش فروش و یا افزایش ساخت مسکن کسب می نمایند.

7 – کاهش و یا حذف چک از معاملات در این بخش : با تضمین پرداخت توسط بانک و به تبع آن کاهش جرایم اقتصادی از طریق صدور چک بلامحل

8 – مابراین باوریم درصورتیکه تمامی سازندگان مسکن وساختمان استان ازمصالح ولوازم ساختمانی تولیدشده دراین استان استفاده نمایند وهمچنین باتوجه به پتانسیل بالای سرمایه گذاری جهت تولیدسایرمصالح ولوازم ساختمانی می توان تحولی عظیم در اشتغال مولد در استان فارس را رقم زد.

9 – هم افزایی و کار مشترک پیمانکاران با یکدیگر : یکی از راه های افزایش تولید ارتباط سرمایه گذار با شرکت های پیمانکار داخل و یا خارج از باشگاه است. این امری بدیهی است که در شرایط رکود هم شرکت های ساختمانی و سرمایه گذاری و هم شرکت های پیمانکاری از بیکاری رنج می برند. لذا هم افزایی این گونه شرکت ها با یکدیگر باعث ایجاد پتانسیل جدید برای آن ها و هم باعث پر کردن خلای هایی است که هر کدام از آن ها دارند .

به عنوان مثال یک شرکت یا فرد سرمایه گذار ساختمانی زمین و احیاناً پول دارد که نمی تواند به تنهایی در آن ساختمان ایجاد کند و یک شرکت یا فرد پیمانکاری زمین را ندارد ولیکن امکانات و ماشین آلات و پتانسیل لازم را در اختیار دارد که بتواند این کار را در زمین مذکور به انجام رساند لذا آنچه از این هم افزایی مشترک حاصل می شود سودی است که به هر طرف مشارکت می رسد و باعث رونق می شود و در نهایت ارزش افزوده جهت کل اعضای باشگاه می گردد این همبستگی میتواند در عرصه های تحقیقات ، بازاریابی ، تامین مالی ، اعتبارات و ... باشد.

10 – بالا بردن فروش محصولات و یا خدمات :

الف : بالا بردن کیفیت محصولات عضو باشگاه و رسیدن به یک برند داخلی و حتی خارجی:

حال اگر شرکت ساختمانی ، انبوه ساز ، تولید کننده به گونه ای تولید کنند که تولید آن ها دارای کیفیت بالایی باشد باعث ارتقا سطح اعتماد مشتریان شده و در نهایت برند سازی ملی و بین المللی را در پی خواهد داشت.

ب : تبلیغات : کاهش هزینه تبلیغات به عنوان نمونه اگر هزینه تبلیغات تلویزیونی 400 میلیون ریال باشد و باشگاه 40 عضو داشته باشد سهم هر شرکت یا فروشنده به 10 میلیون ریال تقلیل می یابد.

پ: اثر بخشی تبلیغات : به عنوان نمونه با یک بار ورود به وب سایت باشگاه با توجه به اینکه همه اعضا همگن می باشند از امکانات سایر صنوف یا شرکت های عضو بازدید می گردد.

د: توزیع بروشورها در مکان هایی مانند شعب بانک ، شهرداری ، مشاورین املاک ، نظام مهندسی و ...

- معرفی مشتریان و محصولات سایر اعضا توسط یک عضو ( فروشنده – تولید کننده )

11 – تمرکز عمده تسهیلات بانک مسکن جهت ساخت ، خرید مسکن ، سرمایه در گردش واحدهای تولیدی ، مضاربه جهت خرید مصالح و لوازم ساختمانی جهت رونق بخشیدن به بازار مسکن وساختمان متناسب باافزایش منابع این بخش دربانک .

12- بررسی نقاط قوت و ضعف استان در زمینه ساخت و ساز و تلاش در جهت بر طرف نمودن نقاط ضعف .

13-بکارگیری پولهای سرگردان درجهت تولید مصالح ولوازم ساختمانی ،تولیدمسکن وساختمان 14-آگاهی کلیه فعالین بخش مسکن (سازندگان ،خریداران ،فروشندگان ،تولیدکنندگان مصالح ولوازم ساختمانی )ازپتانسیل وظرفیت های موجود دراستان

* یکی از اقدامات شما در این همایش انعقاد بزرگ ترین تفاهم نامه همکاری در کل کشور ( 45 جانبه ) بوده است. طرفهای این تفاهم نامه ها چه سازمان ها یا ارگان هایی بوده است بیشتر در این باره توضیح دهید.

ابتدا با انجمن صنفی انبوه سازان نسبت به انعقاد یک تفاهم نامه همکاری دو جانبه اقدام نمودیم که بانک نسبت به پرداخت تسهیلات به انبوه سازانی که جدید معرفی می نمود تسهیلات مشارکت به صورت تعهدی پرداخت و این انبوه سازان نیز متعهد می شدند که منابع خود را در بانک مسکن متمرکزنمایند سپس تصمیم گرفتیم نسبت به انعقاد تفاهم نامه های سه جانبه ( بانک ، انجمن انبوه سازان ، تولید کنندگان مصالح و لوازم ساختمانی ) اقدام نماییم. با سایر سازمان ها و نهادها ، اتحادیه های مربوط به شرح ذیل اقدام نماییم :

تفاهم نامه های دو جانبه :

اداره کل راه و شهر سازی ،‌ اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی ، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس ، اتاق اصناف ،‌ انجمن صنفی انبوه سازان ، شهرداری صدرا ، شرکت عمران شهر جدید صدرا ، سازمان نظام مهندسی ، سازمان نظام کاردانی ساختمان فارس ، مرکز کارشناسان قوه قضاییه منطقه 6 ، شرکت شهرک های صنعتی ، اتحادیه مشاورین املاک ، شرکت سرمایه گذاری مسکن جنوب ، و شرکت عمران و مسکن سازان فارس

تفاهم نامه های سه جانبه :

پولاد کف ، اتحادیه عایق های رطوبتی ساختمان ، اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی ، اتحادیه آلومینیم کاران ، اتحادیه موتورآلات ساختمانی وکشاورزی ،اتحادیه آهن فروشان ، اتحادیه الکتریکی برق کار لوستر فروش و برق صنعتی ، انجمن صنفی مدیران کارخانه های سنگبری فارس ، اتحادیه اصناف دفاتر سنگبری های شیراز ، مجتمع تولیدی صنعتی a.s ، کارخانجات کاشی و سرامیک حافظ ، ایران آ‌رمه کو ( تیرچه سقفی ، بلوک پلی استایرن ، تیرچه های فلزی کرومیت ،MPS ) ، سیمان سفید نی ریز ، شرکت سیمان فارس نو ، شرکت گچ ماشینی فارس ، شرکت ایزوگام شیراز گام ، اتحادیه درب و پنجره سازان آهنی ، تعاونی الکترونیک و برقکار شیراز ، اتحادیه موزاییک سازان ، صنعت چوب تیرازیس (پرشین درب ) ، سندیکای آسانسور و پله برقی ، شرکت ایستا وین ، مجتمع فولاد کویر ، اتحادیه لوله و لوازم بهداشتی و کاشی و سرامیک ، اتحادیه تولیدی بلوک و تیرچه بلوک ، اتحادیه کابینت سازان ، بازرگانی پارس اسپیناس ، بتن ساوانا ، پدیده فوم ،ایمن لوله و

و در این همایش توانستیم با دعوت از همه این فعالین تفاهم نامه 45 جانبه را امضا نماییم و به این نکته نیز باید اشاره نماییم معتقدیم نتایج این طرح در بلند مدت مشخص میگردد ضمن اینکه بااین اقدام وبه همراه سایراقدامات در طول مدت 18ماه (1/6/92 الی 28/12/92) منابع بانک را از 14 هزار میلیارد به 25 هزار میلیاردریال معادل 78درصد افزایش یافت.

یک دیگر از اقدامات شما در این همایش افتتاح وب سایت به آدرس (www.farskashaneh.com , www.farskashaneh.ir ) میباشد می توانید بفرمایید چه خدماتی قرار است دراین وب سایت انجام گیرد ؟

علمداری اهداف ایجاد وب سایت را درآینده به شرح زیر تشریح نمود :

خدمات وب سایت : (www.farskashaneh.com , www.farskashaneh.ir )

1 – ارایه فرصت های سرمایه گذاری در بخش های مصالح و لوازم ساختمانی ، تولید مسکن و ساختمان ، هتل و ... در استان فارس توسط سازمان و نهادها و افراد مرتبط

2 – خرید و فروش املاک از طریق انبوه سازان و مشاورین املاک و تحت نظر انجمن و اتحادیه

3 – ارایه پیش فروش و پیش خرید ساختمان مطابق با قوانین مربوط به صورت هدفمند و مشاوره در این بخش توسط انجمن ، اتحادیه ها ، کارشناسان رسمی دادگستری و ...

4 – ساخت مسکن مطابق با سلیقه و تقاضای مشتری( ساز و کار قانونی این موضوع در آینده نزدیک در وب سایت باشگاه)

5- رسیدگی به انتقادات ، انتظارات و پیشنهادات مشتری دراسرع وقت توسط مسولین مربوطه

6 – ارایه قیمت محصولات ، شرایط و مقررات فروش اعتباری ، درصد تخفیفات و کیفیت مصالح و لوازم ساختمانی به صورت آنلاین

7 – ارایه مشاوره در تمامی زمینه ها توسط کارشناسان و متخصصان مربوطه

8- تبلیغات و توانمندی های اعضا باشگاه

9 – درگاه اینترنتی جهت خرید مصالح و لوازم ساختمانی ( تسریع در خرید و فروش )

10 – درخواست صدور کارت عضویت در باشگاه

11 – بوجود آوردن محیطی جهت آگاهی از توانمندی های بخش مسکن و ساختمان استان فارس

12 – و ...

اخیرا با یک شرکت قرارداد منعقدگردیده که ظرف 3 ماه آینده کلیه فعالین ابن بخش را وارد وب سایت نماید که یکی از شرایط عضویت در این باشگاه افتتاح حساب در بانک مسکن میباشد هدفی که برای سال 94 در نظر گرفته شده صدور کارت عضویت به تعداد 20 هزار فقره می باشد .

رونمایی از لوگوی باشگاه

عکس

روش های پرداخت تعهدی بانک به چه صورت است ؟ در این باره بیشتر توضیح دهید.

علمداری : روش های تعهد پرداخت توسط بانک به سه صورت انجام می گردد. طبق تفاهم نامه های منعقد شده تولید کنندگان و فروشندگان متعهد می گردند که محصولات تولیدی را بصورت مدت دار و تخفیف ویژه برای خریداران عضو باشگاه ارایه نمایند و طبق مفاد این تفاهم نامه ها بانک به سه روش زیر تعهد پرداخت مینماید.

1 – صدور ضمانت نامه جهت خرید مصالح و لوازم ساختمانی(خرید مدت دار )

2 – نقدی از طریق واریز مستقیم پول از حساب خریدار به حساب فروشنده نزد بانک مسکن طبق درخواست کتبی مشتری

3 – از طریق واریزسهم الشرکه : دراین روش طبق درخواست کتبی تسهیلات گیرنده ، بانک سهم الشرکه را به حساب فروشنده یا تولید کننده نزد بانک مسکن واریز می نمایند.

نظر خود و دیدگاه مسیولین ارشد بانک و استان در مورد باشگاه چه بوده است ؟

علمداری : به نظر من این طرح قابلیت اجرا در کل کشور را دارامی باشد و همه استان هامی توانند از پتانسیل سایر استان ها استفاده نمایند و کمک مهمی در جهت تولیدات داخل کشور که همان تحقق عملی اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری مدالظله عالی می باشد توسط بانک مسکن دراین بخش اجرا گرددو این مدیریت آمادگی همکاری و انتقال تجربیات به دیگر مدیریت ها را دارد./ف

علمداری خاطرنشان نمود تمام مسیولان استان و حتی بانک از این ابتکار مدیریت فارس استقبال نمودند که ریوس آن به شرح زیر می باشد :

کشاورز رییس اداره کل بازاریابی :

اینکه تمامی مسیولین استانی ،فعالین بخش مسکن وزیرشاخه های پیشین وپسین این بخش به نیکی ازبانک مسکن یادمی کردندوتفاهم نامه مربوطه را امضایمی نمودند نشان ازفعالیت بسیارزیاددوستان دراستان فارس بوده است .

این طرح و ابتکار مدیریت فارس مبتنی بر برنامه جامع استقرار نظام بازاریابی نوین در بانک مسکن ( مشتری محوری – بازاریابی محوری – علمی محوری ، تخصص محوری و ... ) و همچنین در راستا و رویکرد مدیرعامل محترم بانک مبنی بر تمرکز فعالیت بانک در بخش مسکن می باشد که گستردگی این طرح نشان از پتانسیل بالای این بخش دارد رمز موفقیت آن مشارکت تمامی کارکنان اعم از نیروهای شرکتی تا مدیر شعب استان در قالب گروه های بازاریابی و استفاده از نظرات تمامی کارکنان می باشد .این اداره کل درنظردارد با همکاری مدیران محترم استانهااین طرح رابصورت پایلوت درچنداستان اجراوپس ازبررسی نقاط ضعف وقوت آن به کلیه مدیرتها تسری بخشد .

مرادی سرپرست طرح و برنامه :

مدیریت فارس با همه سختی های موجود ثابت کرد که کارهای سخت باتلاش وپشتکارانجام شدنی است و این کار می تواند تجربه ای برای سایر استان ها باشد که این اتفاق را رقم بزنندو برنامه آتی بانک فعالیت در بخش مسکن می باشدباتوجه به اینکه منابع عظیمی در این بخش وجود دارد در حالی که سهم ما از این منابع عظیم علی رغم اینکه بانک تخصصی هستیم بسیار ناچیز می باشد(حدود 6 تا 7 درصد )و بخش خصوصی در این بازار بسیار فعال است و ما ازاین طرح حمایت می نماییم این اداره در حال طراحی خدمات جدیدی در این بخش می باشد و مدیریت فارس و سایر استان ها می توانند در باشگاهی که راه اندازی می نمایند روی این خدمات حساب ویژه باز نمایند.

مهندس عشایری مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس :

رویکرد بانک مسکن در انعقاد تفاهم نامه های همکاری و جمع نمودن فعالان مسکن و ساختمان در کنار هم تضمین کننده رونق بخش مسکن پس از رکود ایجاد شده می باشد مجموعه راه و شهرسازی فارس تمام توان خود را در حمایت از باشگاه انجام می دهد تا انشایاله با همکاری یکدیگر شاهد رونق بخش مسکن و ساختمان در استان فارس باشیم.

هاشمی نایب رییس اتاق اصناف کل کشور و رییس اتاق اصناف استان فارس :

ما از این طرح حمایت می کنیم و آمادگی داریم در آینده این طرح را با همکاری بانک و صنوف وابسته به بخش مسکن بعنوان یک مصوبه به اتحادیه های ذیربط بخش مسکن ابلاغ نماییم.

مهندس خانی مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا :

ابتکار بانک مسکن موجب گردیده که وحدتی ایجاد گردد برای حل مشکلات استان فارس و انتظار داریم وب سایت باشگاه فرصت های سرمایه گذاری استان بخصوص شهر جدید صدرا را به خوبی جهت سرمایه گذاران ارایه نماید.

مهندس جوکار دبیر انجمن انبوه سازان استان فارس :

هم اکنون هم راستایی و هم افزایی با ایجاد این باشگاه شکل گرفته است و انبوه سازان استان آماده بازدید از شرکت های تولیدی عضو گروه و در نهایت خرید از اعضای باشگاه میباشند و می بایست درآینده تمامی خدمات مربوط به مسکن و ساختمان از تولید مصالح و لوازم ساختمانی ، فروش مصالح و لوازم ، صدور مجوز ، نظارت ، مشاوره و فروش در این وب سایت ارایه گردد و این انجمن آمادگی هرگونه همکاری با بانک مسکن و باشگاه مخاطبان مسکن و ساختمان رادارد و این ابتکار و رویکرد جدید بانک مسکن موجب گردیده اکثر انبوه سازانی که با سایر بانک ها مراوده داشتند به خانه اصلی خود که همان بانک مسکن می باشد برگردند.

فرج اله رجبی رییس نظام مهندسی ساختمان استان فارس :

این سازمان با 24000 عضو آماده همکاری با این باشگاه میباشد مجموعه اقدامات انجام شده و در دست اقدام می تواند رونق بخش ساخت مسکن و ساختمان در بالا بردن توانایی افراد حقیقی و حقوقی موثر میباشد و در آینده شاهد حرکت جهشی در این حوزه می باشیم.

رضاییان معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس :

ابتکار بانک مسکن میمون و مبارک است و انشایاله ادامه یابد و نتیجه این حرکت میمون و مبارک رونق مسکن و ساختمان باشد رونق در بخش مسکن و ساختمان مساوی ا ست با رونق کشور ما می بایست کیفیت را بعنوان مهم ترین رسالت قرار دهیم . من امیدوارم که با ورود جمع متخصصین سهم غیر متخصص و غیر حرفه ای ها کمتر شود و شما متخصصین این امر مقدسی را به فرجام برسانید . من از مدیرکل فنی استانداری می خواهم مقدماتی فراهم آورد که اینجانب و 45 عضو باشگاه دور هم بنشینیم و شما راهکار ارایه دهید و ما گوش دهیم و یاد بگیریم و تصمیماتی با یکدیگر بگیریم که منتج به رونق بخش مسکن گردد.

مختاری مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان فارس :

هر چه تعامل و همکاری بیشتری در بین این مجموعه شکل گیرد انرژی بیشتری تولید می گردد و در نتیجه فعالیت بیشتری صورت می گیرد و با تلاش همگانی میتوانیم با یک برنامه ریزی منسجم هم استانی هایمان را صاحب خانه نماییم.

سید علی نقی لقمانی ، مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان فارس :

خوشحالیم که وب سایتی با مدیریت بانک مسکن استان راه اندازی گردید که تولید کنننده ، مصرف کننده و سازنده در کنار هم قرار گرفته اند و این اتفاق در سالی که بنام سال اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری شکل گرفته می تواند نوید بخش رونق اقتصادی در این سال و سال های آینده در استان فارس باشد.

آخرین بروزرسانی 1394/4/23