تازه های اخبار تازه های اخبار

حوزه ناظر جنوب استان فارس

بازدید مسیولین اداره کل امور مدیریتهای شعب استانها از حوزه ناظر جنوب استان فارس

رییس و معاون اداره کل امور مدیریتهای شعب استانها از حوزه ناظر جنوب استان فارس بازدید کردند. در روز نخست این سفر دو روزه که با همراهی مدیر شعب و رییس حوزه ناظر جنوب استان انجام شد ضمن طی حدود 700 کیلومتر راه ، شعب قیرو کارزین ، خنج ، مهر و لامرد و در روز دوم سفر شعب اوز ، گراش و سه شعبه مستقر در شهرستان لار مورد بازدید قرار گرفتند.

 

حوزه ناظر جنوب استان فارس در شهرستان لار مستقر است و جنوبی ترین مناطق استان فارس را با وسعت 36000 کیلومتر مربع و جمعیت 527 هزار نفر تحت پوشش دارد. این منطقه از لحاظ وسعت تقریبا یک سوم استان فارس را در بر می گیرد و از 19 استان کشور پهناورتر است. همچنین با دارا بودن جمعیتی حدود 527 هزار نفر پرجمعیت تر از استان های سمنان ، خراسان جنوبی و ایلام میباشد. 9 شعبه تحت پوشش این حوزه در شهرستانهای قیروکارزین ، خنج ، اوز ، گراش ، لار ، لامرد و مهر مستقر بوده و حوزه نظارت مستمر بر فعالیت و عملکرد این شعب را بعهده دارد.

رییس اداره کل امور مدیریتهای شعب استانها در این بازدید عملکرد شعب را مورد بررسی قرار داده و شاخصهای سنجش عملکردی شامل میزان رشد منابع ، کاهش مطالبات ، میزان تسهیلات پرداختی ، بانکداری الکترونیک ، نظم بصری شعبه ، پوشش همکاران و نحوه برخورد ایشان را مورد ارزیابی قرار داد. همچنین معاون اداره کل مزبور ضمن مصاحبت با همکاران از وضعیت شعبه و مشکلات موجود و نیز خواسته های همکاران مطلع گردید.

در طی این بازدید جوادیان فرزانه و صادقی اقدم ضمن ارایه رهنمودهای لازم ، به سوالات و ابهامات همکاران در زمینه های مختلف پاسخ گفتند.

همچنین در جلسه ای که با حضور رییس اداره کل امور مدیریتهای شعب استانها ، معاون اداره کل ، مدیر شعب استان فارس ، رییس و کارشناس حوزه ناظر جنوب استان و روسای شعب 9 گانه در محل حوزه برگزار شد ، ابتدا رضا ده بزرگی – رییس حوزه – ضمن عرض خیر مقدم و تقدیر و تشکر از حضور مدیران ارشد در منطقه ، حضور ایشان را مغتنم دانسته ، به تشریح عملکرد حوزه در بخشهای مختلف پرداخت.

ده بزرگی به افزایش 49 درصدی منابع از ابتدای فعالیت حوزه و 32 درصدی از ابتدای سال جاری اشاره کرد و عملکرد شعب درکاهش 36 درصدی مطالبات معوق را موفقیت آمیز برشمرد. وی همچنین به پرداخت 12 هزار و 500 فقره تسهیلات مسکن مهر با اعتبار 2600 میلیارد ریال و 4700 فقره تسهیلات روستایی با اعتبار 450 میلیارد ریال اشاره نمود و اظهار داشت تا کنون 9200 فقره از تسهیلات مسکن مهر و 4670 فقره از تسهیلات مسکن روستایی فروش اقساطی گردیده اند.

رییس حوزه ناظر جنوب استان فارس همچنین به صدور 29 فقره ضمانتنامه به ارزش 4236 میلیون ریال اشاره نمود. تعداد دستگاههای کارت خوان فروشگاهی منطقه را 541 فقره با میانگین تراکنش 93 میلیون ریال عنوان کرد و مسکن کارتهای صادره شعب تحت پوشش را 53000 فقره با 66 درصد کارت فعال اعلام نمود. وی همچنین کاهش نسبت NPL از 9/5 درصد در ابتدای فعالیت حوزه به 9/2 درصد را از دیگر موفقیت های کسب شده عنوان نمود.

در ادامه مدیر شعب استان نیز ضمن خیر مقدم و خوش آمد گویی به رییس و معاون اداره کل امور مدیریتهای شعب استانها ، حضور بزرگان در منطقه را مایه خیر و برکت دانست و عنوان کرد یکی از مهمترین مزایای حوزه ها کنترل دقیق و نظارت مستقیم بر شعب و انتقال مسایل و موارد موجود به مدیریتهاست که تا قبل از افتتاح حوزه ها به علت حجم و گستردگی منطقه این امر امکان پذیر نبوده است. علمداری از تغییر نگرش مدیریت در تقسیم امکانات در منطقه با اولویت تخصیص به مناطق محروم و شهرستانها طی سالهای اخیر خبر داد و از زحمات همکاران با انگیزه منطقه که علیرغم کمبود امکانات تلاش بی شایبه ای داشته و به موفقیتهایی دست یافته اند تشکر کرد 0

در ادامه جلسه رییس اداره کل امور مدیریتهای شعب استانها سخنان خود را با سلام و درود به امام و شهدا و درود به رهبر معظم انقلاب آغازکرد و از مدیر شعب استان فارس به عنوان یکی از مفاخر کشوری در بانک یاد کرد و عنوان نمود: مدیریت استان فارس به سبب همت و تلاش ایشان رتبه اول در بین مدیریتهای هم درجه را کسب نموده است. جوادیان از زحمات و تلاش رییس حوزه نیز تقدیر و تشکر کرد و یکی از مهمترین مشکلات منطقه را کمبود پرسنل برشمرد. وی به شعبه گراش که با 240 میلیارد ریال منابع و 490 میلیارد ریال مصارف فقط با 3 نفر نیرو اداره میشود اشاره کرد و این وضع را بی نظیر دانست. و اظهار داشت: در استخدام سال آتی بایستی این منطقه بطور ویژه دیده شود. جوادیان فرزانه شکل گیری حوزه ها در مناطق دور دست را اقدامی ارزشمند برشمرد و اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک حوزه ها از حالت ناظر به مستقل تبدیل گردند تا کلیه امور شعب توسط حوزه انجام شده و مدیریت ناظر بر عملکرد باشد.

رییس اداره کل امور مدیریتهای شعب استانها در قسمت دیگری از سخنان خود عنوان کرد: بانک مسکن یک بانک ارزشی است که با مهمترین نیاز مردم سروکار دارد. پس عامه مردم به بانک مسکن اعتماد دارند. همچنین به علت کار بزرگی که ما در بحث پرداخت تسهیلات مسکن مهر انجام دادیم ، مسیولان نیز از بانک رضایت دارند. بنابراین با توجه به شرایط ویژه منطقه باید از پتانسیلهای موجود در جهت اهداف بانک نهایت استفاده را ببریم. همچنین عنوان کرد بحث تخصصی بودن به نفع بانک است. چون هم جهت را مشخص می کند و هم باعث تمرکز منابع شرکتهای ساختمانی در بانک مسکن می شود. تا به امروز اکثر منابع شرکتهای ساختمانی و درخواستهای ضمانتنامه این شرکتها در سایر بانکها متمرکز بوده که این موضوع تلاش بیشتر ما را میطلبد.

جوادیان اهمیت سودآوری در بانک را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: بعد از 25سال ، بانک در سال جاری زیان ده بوده که این هم عمدتا به دلیل ذخیره مطالبات مشکوک الوصول است . بنابراین تلاش و پیگیری مستمر جهت وصول مطالبات را خواستار شد. وی گفت: موسسه اقتصادی باید سودآور باشد و رویکرد اقتصادی باید بر تصمیمات همه ما موثر واقع گردد. جهت پایین آوردن بهای تمام شده پول همه باید به دنبال جذب منابع ارزان قیمت باشیم و توجه به حساب جاری که صفر درصداست بایستی در اولویت قرار گیرد. در بحث حساب جاری باید آسان بگیریم و باید به تمام مشتریان خوش حساب و شناخته شده بانک دسته چک بدهیم و حساب جاری را به عنوان حساب واسطه سپرده های بلندمدت معرفی کنیم. همچنین برای مشتریان ناشناخته نیز حساب جاری با کارت باز کنیم و در پرداخت تسهیلات بیشتر بر روی مشارکت تمرکز نماییم تا سود دهی بانک افزایش یابد.

جوادیان در ادامه به بحث جذب منابع پایدار پرداخت و عنوان کرد: رویکرد همه باید جذب منابع خرد و متوسط باشد که پایداری بیشتری نسبت به سپرده های کلان دارد. وی از روسای شعب خواست تا با تلاش بیشتر زمینه ارتقای حوزه را فراهم نمایند و اظهار امیدواری کرد تا با پشتکار و همدلی رشد و ارتقای حوزه فراهم گردد. وی عملکرد حوزه در کاهش وصول مطالبات را ستودنی دانست و از همکاران خواست تا به موضوع اعتبارسنجی در پرداخت تسهیلات اهمیت ویژه ای قایل باشند.

رییس اداره کل امور مدیریتهای شعب استانها فروش اقساطی 74 درصد از تسهیلات مسکن مهر و 99 درصد از تسهیلات روستایی را از نقاط برجسته شعب این حوزه دانست و از روسای شعب حاضر در جلسه خواست تا با توجه ویژه ، این موضوع را تا انتها دنبال نمایند. وی همچنین نظام برنامه ریزی در بانک را مطرح نمود و عنوان کرد: نظام برنامه ریزی در بانک شکل گرفته و تمام امور بانک بر اساس آن برنامه ریزی خواهد گردید. بنابراین برنامه محوری باید در دستور کار حوزه ها و شعب قرار گیرد و براساس این نظام هر شعبه ای باید پاسخگوی عملکرد خود باشد و از سال آینده باید بر اساس اهداف و برنامه بانک پیش برویم. جوادیان بحث افزایش کنترل و نظارت در شعب را مورد تاکید قرارداد و اظهار داشت: کلیه امور بایستی بر اساس دستورالعملها و بخشنامه ها پیش بروند و نظارت بایستی بطور دقیق و مستمر انجام گردد چرا که نظارت باعث می شود اشتباهات سهوی نیز کمتر گردد.

جوادیان ضمن ابراز رضایت از آراستگی و نظافت شعب تحت پوشش حوزه ، اظهار داشت: تمامی کارها و اتفاقات خوب در شعب اتفاق می افتد و فلسفه وجودی حوزه ها کمک به شعب بوده است. وی وظیفه مرکز ، مدیریت و حوزه را خدمت رسانی به شعب دانست و ابراز امیدواری کرد حوزه جنوب استان فارس در رده بندی حوزه ها در رده های بالا قرار گیرد. رییس اداره کل امور مدیریتهای شعب استانها در پایان جلسه به سیوالات روسای شعب در زمینه مشکلات سیستمها ، بازاریابی ، نرخ سود سپرده ها ، وصول مطالبات و دیگر موارد مطرح شده پاسخ گفت0

آخرین بروزرسانی 1394/4/23