نمایش اخبار نمایش اخبار

مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن خبر داد:

اتصال بانک مسکن به سامانه «هریم» بانک مرکزی

مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن از اتصال بانک مسکن به سامانه «هریم» بانک مرکزی که برای صدور رمز دوم پویا ایجاد شده است، خبر داد.

ساسان شیردل در گفت و گو با پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا ، با بیان اینکه همه بانک‌ها به ترتیب نسبت به تست اتصال به سامانه «هریم» بانک مرکزی اقدام کرده‌اند، گفت: مراحل تست اتصال بانک مسکن به این سامانه نیز اخیرا طی شده است.

به گفته وی، بانک‌های مختلف از جمله بانک مسکن علاوه بر اینکه امکان صدور رمز دوم پویا و یکبار مصرف را از طریق نصب اپلیکیشن‌های مربوطه روی تلفن همراه فراهم کرده‌اند، به این سامانه نیز متصل می‌شوند تا ارایه رمز دوم یکبار مصرف به طریق دیگری هم که بانک مرکزی الگوی آن را با ایجاد سامانه «هریم» پیاده کرده است، میسر باشد و هیچ تفاوتی نمی‌کند که مشتریان کدام کانال را برای اخذ رمز دوم پویا انتخاب خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه «تجربه مشتریان» اهمیت زیادی دارد و آنها با روشی که برای خود مناسب‌تر ارزیابی می‌کنند، ممکن است از یکی از دو روش اپلیکیشن داخلی بانک یا سامانه هریم بانک مرکزی برای اخذ رمز دوم یکبار مصرف استفاده کنند. در عین حال این امکان وجود دارد که مشتریان از هر دو روش نیز برای انجام تراکنش‌های غیرحضوری مختلف در هر زمان که مایل باشند، بهره بگیرند و الزامی وجود ندارد که فقط کاربر اپلیکیشن صدور رمز یکبار مصرف داخلی بانک باشند یا اینکه صرفا از سامانه هریم استفاده کنند.

به گزارش هیبنا، سامانه هریم ابزاری برای تسهیل دسترسی مشتریان سیستم بانکی به رمز دوم یکبار مصرف است که به واسطه آن مشتریان تمام بانک‌ها می‌توانند از طریق پیامک نیز به رمز دوم یکبار مصرف در زمان انجام تراکنش بدون حضور کارت بانکی، استفاده کنند.

همچنین این سامانه می‌تواند به عنوان یک کانال پشتیبان رمز دوم یکبار مصرف را تولید کرده و در اختیار شهروندان قرار دهد تا به این ترتیب امنیت تراکنش‌های غیرحضوری به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

در حال حاضر تغییرات لازم در سیستم‌های فنی برای اجرای پروژه رمز دوم یکبار مصرف در تمام بانک‌ها از جمله بانک مسکن انجام شده است و بانک مسکن نیز با ارایه نرم‌افزار «رمزنما» که از طریق وبسایت این بانک قابل بارگذاری است، بستر ارایه رمز دوم پویا به مشتریان خود را ایجاد کرده است. در همین راستا شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی به منظور ارتقای تجربه کاربری شهروندان و تسهیل دسترسی مشتریان برای ارایه رمز دوم پویا سامانه‌ «هدایت رمز دوم یکبار مصرف بانکی» تحت عنوان «هریم» را ایجاد کرده است که طبق دستورالعمل بانک مرکزی، تمام بانک‌ها باید به آن متصل شوند. به این ترتیب امکان ارسال پیامک رمز دوم یکبار مصرف به شماره تلفن همراه رجیستر شده مشتریان بانکی از طریق سامانه هریم نیز برای متقاضیان فراهم است.
بنا بر اعلام بانک مرکزی، تمام رموز دوم کارت‌های بانکی در طول دی ماه به تدریج غیر فعال خواهد شد.
آخرین بروزرسانی 1398/10/7