نمایش اخبار نمایش اخبار

محسن کریمی رییس اداره کل نقدینگی و خزانه داری

سود مضاعف برای خریداران اوراق گواهی سپرده بانک مسکن

بانک مسکن از روز شنبه ۲۱ دی‌ماه تا پایان ایام کاری هفته در شعب سراسر کشور نسبت به فروش اوراق گواهی سپرده با سررسید ۹ ماهه و نرخ سود ۱۸ درصد اقدام می‌کند.

محسن کریمی رییس اداره کل نقدینگی و خزانه داری به خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا ، گفت: به دنبال دریافت مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری عام به میزان 3000 میلیارد تومان از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چهارم مهرماه امسال، اقدامات لازم برای انتشار اوراق مذکور توسط اداره کل نقدینگی و خزانه‌داری بانک مسکن به عمل آمد و پس از فراهم‌سازی مقدمات انتشار، اوراق مذکور از تاریخ هشتم مهرماه امسال به مدت 6 روز در شبکه شعب بانک به مشتریان عرضه شد.

وی در ادامه اظهار داشت: طی یک هفته کاری ذکر شده، انتشار این اوراق با استقبال اشخاص حقیقی و حقوقی روبرو شد و نیمی از اوراق به فروش رفت. در عین حال با توجه به ظرفیت باقیمانده و همچنین مطلوبیت اوراق برای مشتریان بانک در شرایط فعلی، اداره کل نقدینگی و خزانه‌داری بانک مسکن اقدامات و پیگیری‌های لازم را به منظور اخذ مجوز فروش مجدد ظرفیت باقیمانده انجام داد.

این مقام مسوول بانک مسکن افزود: با توجه به مجوز اخذ شده از بانک مرکزی هم‌اکنون امکان عرضه 1500 میلیارد تومان اوراق از محل مجوز قبلی فراهم و مقرر شده تمام شعب بانک مسکن نسبت به فروش این اوراق به متقاضیان طی هفته کاری پیش‌رو از شنبه 21 دی تا پنج‌شنبه 26 دی‌ماه اقدام کنند.

وی همچنین اظهار داشت: طی مهر ماه انتشار اوراق مذکور با سررسید یک ساله صورت گرفت و اکنون کمتر از 9 ماه به سررسید باقی‌مانده اوراق این مجوز باقی مانده است. بنابراین توجه به اینکه نرخ سود این گواهی سپرده 18 درصد بوده و کمتر از 9 ماه به سررسید آن باقی مانده، از شرایط جذاب و ویژه‌ای برای بسیاری از مشتریان برخوردار است.

محسن کریمی در ادامه گفت: این اوراق به صورت «با نام» و «الکترونیکی» عرضه می‌شود و ارزش هر ورقه از آن 100 هزار تومان است. به این ترتیب عموم مشتریان حتی با سرمایه‌های بسیار خرد می‌توانند از این فرصت سرمایه‌گذاری که به نوعی می‌توان آن را کوتاه‌مدت (9 ماهه) تلقی کرد، استفاده کنند. سود این اوراق معاف از مالیات بوده و در دوره‌های یک ماهه در هشتم هر ماه به حسابی که مشتریان در زمان خرید اوراق از شعب معرفی می‌کنند، واریز می‌شود و از روش‌های سنتی و زمان‌گیر ارایه کوپن کاغذی به مشتریان استفاده نمی‌شود.

رییس اداره کل نقدینگی و خزانه داری همچنین ادامه داد: بانک مسکن بازپرداخت اصل اوراق و سودهای علی‌الحساب را در سررسیدهای مقرر تعهد می‌کند تا شرایط یک سرمایه‌گذاری ایده‌آل برای مشتریان خود را فراهم کند. سررسید اوراق گواهی سپرده موصوف هشتم مهر سال 99 خواهد بود. علاقمندان به خرید اوراق گواهی سپرده بانک مسکن می‌توانند به هر یک از شعب بانک مسکن در سراسر کشور مراجعه کنند و هیچ محدودیتی در تعداد اوراق خریداری شده تا سقف میزان انتشار وجود ندارد. همچنین سهمیه شعب محدود نشده و امکان فروش اوراق در تمام شعبه‌ها تا استفاده از کل ظرفیت فراهم است.

به گزارش هیبنا، اوراق گواهی سپرده یک ابزار نسبتا جدید در بازار پول بوده و نوعی ورقه بهادار است که به شخص حامل این حق را می‌دهد تا سود سپرده را دریافت کند. گواهی‌های سپرده عموما توسط بانک‌ها منتشر و توزیع شده و اصل سپرده و سودهای پرداختی نیز توسط بانک تضمین می‌شوند.

آخرین بروزرسانی 1398/10/21