نمایش اخبار نمایش اخبار

هیبنا گزارش می دهد

استان های پرتقاضا در اخذ تسهیلات خرید مسکن

اطلاعات منتشر شده از سوی اداره کل آمار و اطلاعات بانک مسکن استان های پیشتاز در ارایه تقاضا و دریافت تسهیلات خرید مسکن را معرفی می کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا ،با استناد به داده های ارایه شده از سوی اداره کل آمار و اطلاعات بانک مسکن،در نه ماهه اول سال جاری متقاضیان مسکن در هفت استان کشور پیشتاز دریافت تسهیلات بانکی خرید مسکن از محل انواع تسهیلات قابل پرداخت به این بخش بوده اند.

آمارها نشان می دهد این استان ها جزو پرجمعیت ترین استان های کشور و استان هایی هستند که مرکز آن ها عمدتا یکی از کلانشهرهای کشور محسوب می شود.

آمارها نشان می دهد در نه ماهه اول سال جاری در مجموع در همه استان های کشور-کل کشور-99 هزار و 707 فقره انواع تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان واحد شرایط پرداخت شده است.در واقع در نه ماهه ابتدای امسال یعنی از اول فروردین 98 تا انتهای آذرماه این سال،نزدیک به 100 هزار فقره انواع تسهیلات خرید مسکن(اعم از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم،تسهیلات اوراق،مسکن جوانان و ...) از سوی شعب بانک مسکن در همه شهرهای کشور به متقاضیان پرداخت شده است.

حجم ریالی کل تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان خرید مسکن در این بازه زمانی -9 ماهه ابتدای سال 98-معادل رقمی در حدود 5 هزار و 300 میلیارد تومان برآورد می شود.

در این میان هفت استان کشور بیشترین میزان تقاضا برای دریافت تسهیلات خرید مسکن را به خود اختصاص داده اند.استان‌های تهران،خوزستان،اصفهان،مازندران،البرز،آذربایجان شرقی،گیلان هفت استانی هستند که به ترتیب بیشترین میزان تقاضا و پرداخت وام خرید مسکن در 9 ماهه ابتدایی سال جاری در این استان ها تمرکز یافته است.

یکی از مهمترین دلایل این موضوع تمرکز تعداد بیشتری از جمعیت در این استان ها و قرار گرفتن عمده مراکز این استان ها در فهرست کلانشهرهای کشور است.به تبع با افزایش میزان جمعیت در یک استان تقاضا برای دریافت تسهیلات خرید مسکن نیز افزایش می یابد و از آنجا که قیمت مسکن در این استان ها معمولا فاصله بیشتری با توان خرید متقاضیان دارد تقاضا برای استفاده از تسهیلات به منظور پوشش بخشی از هزینه های خرید مسکن در این استان ها نیز افزایش می یابد.

هر چند متناسب با جمعیت موجود در سایر شهرها،به دلیل مناسب بودن پوشش کمکی تسهیلات خرید مسکن،این تسهیلات در شهرهای کوچک نیز مورد استقبال متقاضیان قرار دارد.

براساس اطلاعات و آمارهای موجود در 9 ماهه ابتدایی سال جاری در استان تهران مجموعا 27 هزار و 679 فقره انواع تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شده است.حجم و ارزش ریالی این تسهیلات نیز معادل یکهزار و 653 میلیارد تومان برآورد می شود.

پس از تهران در استان خوزستان مجموعا در این بازه زمانی 8920فقره انواع تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان واجد شرایط به ارزش ریالی 405 میلیارد تومان پرداخت شده است.

سومین استان پرتقاضا برای دریافت تسهیلات خرید مسکن استان اصفهان بوده است.در 9 ماهه اول سال جاری مجموعا 6166 فقره انواع تسهیلات خرید مسکن به ارزش ریالی 320میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده است.

پس از اصفهان استان مازندران با ثبت 6147 فقره پرداخت تسهیلات مسکن به ارزش ریالی حدود 288 میلیارد تومان در رتبه بعدی بیشترین حجم پرداخت تسهیلات خرید مسکن در 9 ماهه اول سال جاری قرار دارد.

در استان البرز نیز در این بازه زمانی 5791 فقره انواع تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شده است.حجم ریالی این تسهیلات نیز معادل رقمی حدود 266 میلیارد تومان برآورد شده است.

استان آذربایجان شرقی با پرداخت 5660 فقره انواع تسهیلات خرید مسکن به ارزش ریالی 280 میلیارد تومان در رتبه ششمین استان کشور پرمتقاضی برای دریافت تسهیلات خرید مسکن قرار دارد.پس از آن استان گیلان با پرداخت 5397 فقره تسهیلات خرید مسکن به ارزش 237 میلیارد تومان بیشترین میزان تقاضا برای دریافت تسهیلات خرید مسکن در میان استان های کشور را به خود اختصاص می دهند.

آخرین بروزرسانی 1398/11/12