نمایش اخبار نمایش اخبار

در بهمن ماه رقم خورد

رشد دوباره پرداخت تسهیلات خرید مسکن

روند پرداخت تسهیلات خرید مسکن بعد از چند ماه کاهش تقاضا بار دیگر وارد مسیر افزایشی (رشد مثبت) شد.

گزارش پایگاه خبری بانک مسکن از آمار و اطلاعات مربوط به پرداخت انواع تسهیلات در بهمن ماه امسال توسط این بانک حاکی است: طی 30 روز میانی فصل زمستان 62 هزار و 126 فقره انواع تسهیلات توسط شعب بانک مسکن سراسر کشور به متقاضیان پرداخت شد که ارزش کل تسهیلات پرداختی در این ماه رقمی معادل با 3 هزار و 409 میلیارد تومان بوده است.

عملکرد بانک مسکن در بهمن ماه امسال به لحاظ ارزش کل تسهیلات پرداختی، رشد 77.4 درصدی از خود نشان می ­دهد. این رشد مدیون دو حوزه بوده است.

براساس این گزارش بخش قابل توجهی از رشد پرداخت تسهیلات در ماه گذشته ناشی از بازگشت تقاضای خرید مسکن به بازار بواسطه بازیابی قدرت تسهیلات خرید مسکن بوده است.

ماه گذشته در حوزه تسهیلات خرید مسکن، افزایش تقاضا هم در تهران و هم در سایر شهرها باعث شد 17 هزار و 459 فقره تسهیلات به ارزش بیش از یک هزار و 350 میلیارد تومان به مشتریان بانک مسکن پرداخت شود. تعداد تسهیلات پرداختی برای خرید مسکن در بهمن امسال 9 درصد نسبت به بهمن سال گذشته افزایش پیدا کرد. ماه گذشته در تهران معاملات خرید مسکن 49 درصد رشد کرد. در سایر شهرها نیز بخاطر جابجایی­ های شب عید و همچنین خریدهای سرمایه ای حجم معاملات فروش مسکن افزایش یافت. رشد معاملات مسکن که به معنای افزایش تقاضای موثر در این بازار است تا حدودی می تواند تحت تاثیر بهبود نسبی سقف تسهیلات خرید مسکن طی دو سه ماه اخیر باشد.

بانک مسکن در نیمه دوم امسال سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق را افزایش داد و همزمان تسهیلات جعاله مسکن را نیز تقویت کرد. از آنجا که امکان دریافت همزمان این دو نوع تسهیلات برای خرید مسکن تحت ضوابط مشخص وجود دارد، افزایش همزمان سقف­های این دو تسهیلات توانسته به تحرک معاملاتی در بازار خرید مسکن منجر شود.

در حوزه تسهیلات ساخت نیز عملکرد بانک مسکن در بهمن 98 چشمگیر گزارش شده است. ماه گذشته یک هزار و 920 فقره تسهیلات ساخت در قالب مشارکت مدنی توسط شعب بانک مسکن به سازنده ها و انبوه سازان پرداخت شد که به لحاظ ارزش ریالی 113 درصد رشد داشته است.

گزارش عملکرد بانک مسکن در بخش تامین مالی بازار ساخت و ساز طی 11 ماه اول امسال بیانگر آن است که در این مدت 59 هزار و 818 واحد مسکونی در کشور با تسهیلات مشارکت مدنی ارایه شده توسط این بانک ساخته شده است که 7.8 درصد رشد از خود نشان می دهد.

بانک مسکن از ابتدای سال 98 تا پایان بهمن ماه در مجموع 535 هزار و 33 فقره انواع تسهیلات ساخت، خرید و جعاله به متقاضیان مختلف در بخش مسکن و ساختمان و همچنین سایر بخش­ ها پرداخت کرد. ارزش کل تسهیلات نزدیک به 24 هزار میلیارد تومان اعلام شده است که به لحاظ ارزش اصل تسهیلات رشد 7.8 درصدی داشته است.

امسال به دلیل بروز حوادث طبیعی متعدد نظیر سیل و زلزله در استان های مختلف کشور، بخشی از اعتبارات بانک مسکن صرف بازسازی­ مناطق و خانه­های مسکونی روستاها و شهرها شد. اما با این حال حمایت مالی اعتباری بانک مسکن از سرمایه گذاری های ساختمانی در بافت های فرسوده شهرها و همچنین تداوم پرداخت تسهیلات خرید به خانه اولی ها و سایر متقاضیان مسکن مانع از تعمیق بیشتر رکود مسکن شد.

گزارش هیبنا حاکی است: در یازده ماه اول امسال 132هزار و 996 فقره تسهیلات خرید مسکن و همچنین 36 هزار و 701 فقره تسهیلات ساخت مسکن توسط بانک مسکن پرداخت شده است.

آخرین بروزرسانی 1398/12/21