نمایش اخبار نمایش اخبار

تازه‌ترین گزارش قیمتی از بازار اوراق مسکن

میانگین قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن (تسه) طی یک روند سه ماهه از حدود 40 هزار تومان در ابتدای دی به بیش از 55 هزار تومان در روزهای اخیر رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، حدود سه ماه قبل در ابتدای زمستان 1398، شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق تقدم تسهیلات که بدون نوبت و با نرخ سود 17.5 درصد به متقاضیان ارایه می‌شود، موافقت کرد. افزون بر این سقف پرداخت تسهیلات جعاله نیز که با نرخ 18 درصد به متقاضیان تعمیرات یا خرید مسکن و در ازای وثیقه ملکی پرداخت می‌شود، دو برابر شد و از 20 به 40 میلیون تومان رسید. به این ترتیب سقف تسهیلات زوجین به انضمام جعاله در تهران از 120 میلیون تومان در گذشته به 240 میلیون تومان افزایش یافت و این افزایش به همین نسبت در شهرهای بزرگ و سایر مناطق شهری نیز اعمال شد.

افزایش سقف تسهیلات اوراق زمینه‌ساز شروع روند متفاوتی در قیمت عرضه اوراق تسهیلات که با نماد «تسه» در فرابورس قابل مبادله است، شد. در حالی که میانگین قیمت اوراق مسکن در سال 96 حدود 70 تا 80 هزار تومان بود، این اوراق با شروع رکود مسکن در سال 97 و با توجه به جهش قیمت مسکن و ناکارآمد شدن سقف قبلی تسهیلات، با کاهش ارزش روبرو شد و طی یک روند تدریجی به قیمت حدود 40 هزار تومان کاهش یافت.

تصمیم بانک مسکن برای افزایش سقف تسهیلات اوراق و موافقت و همراهی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار سبب شد بازار این اوراق نیز از ابتدای زمستان از کما خارج شود و قیمت‌ها با افزایش تدریجی به سطوح پیشین نزدیک شود. آنچه زمینه‌ساز این رشد قیمت شد، افزایش تقاضای خرید اوراق و خیز معاملاتی در این بازار بود. در دی ماه امسال تنها طی دو هفته پس از مصوبه جدید درباره سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق، میانگین حجم معاملات «تسه» نسبت به در روزهای قبل از تصویب افزایش سقف تسهیلات به‌طور متوسط به دو برابر افزایش یافت. البته این افزایش دو برابری حجم معاملات در ابتدا زمینه‌ساز صعود چشمگیری در قیمت اوراق نشد و فقط بهای هر ورقه را حداکثر به حول و حوش 44 هزار تومان افزایش داد.

اما در طول سه ماهه زمستان سالی که گذشت، به تدریج با استمرار افزایش تقاضای اوراق، قیمت این اوراق نیز به سطوح پیش از رکود مسکن نزدیک‌تر شد، به این ترتیب که در زمستان این قیمت در برخی روزها به 60 هزار تومان نیز نزدیک شد.

تازه‌ترین گزارش از معاملات تسه در فرابورس حکایت از آن دارد که میانگین قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن در اغلب نمادها حول و حوش 53 تا 57 هزار تومان رسید.

ندا بشیری، مدیر امور ابزارهای نوین مالی فرابورس در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن – هیبنا، معتقد است برخی از کسانی که در طول دو ماه کاری گذشته اقدام به خرید اوراق کرده و رشد معاملات و در نتیجه رشد قیمت به دنبال افزایش تقاضای اوراق را رقم زده‌اند،همان کسانی هستند که نسبت به خرید خانه اقدام کرده‌اند. در واقع این حضور تقاضای مصرفی در معاملات دی و بهمن بوده که زمینه‌ساز تغییر و تحولات در بازار اوراق مسکن نیز شده است.

وی آینده اوراق مسکن را با توجه به احتمال قوی استمرار رکود معاملات مسکن در سال 99 این طور پیش‌بینی کرد: رکود مسکن قطعا ادامه خواهد داشت البته ممکن است با عمقی که در اغلب ماه‌های سال 98 تجربه کردیم، رخ ندهد. از طرفی با توجه به اینکه سقف‌های افزایش یافته تسهیلات اوراق مسکن در سایر شهرها به جز پایتخت کارآمدتر بوده و سهم بالایی از قیمت تمام شده ملک را پوشش می‌دهد، احتمالا به تدریج تقاضای خرید مسکن با تسهیلات در سایر استان‌ها قدری افزایش خواهد یافت و این تسهیلات جدید جای خود را بیش از پیش در معاملات مسکن باز می‌کند. بنابراین نوسان افزایشی قیمت اوراق متناسب با میزان رشد تقاضا محتمل است؛ هر چند این افزایش با توجه به استمرار شرایط رکودی بازار مسکن، احتمالاً محدود خواهد بود.

آخرین بروزرسانی 1399/1/20