نمایش اخبار نمایش اخبار

مدیرعامل بانک مسکن خطاب به دولت و مردم:

مشارکت 4000 میلیارد تومانی از سوی متقاضیان مسکن اقدام ملی

مدیر عامل بانک مسکن خطاب به دولت و مردم درباره روند پیشرفت اقدامات و برنامه ­های مرتبط با تامین مالی طرح اقدام ملی مسکن توضیح داد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، شکل و میزان حمایت مالی-اعتباری بانک از پروژه های مسکن سازی در طرح اقدام ملی حکایت از اقدامات دو سویه توسط شعب بانک مسکن سراسر کشور برای تامین مسکن اقشار هدف دولت دارد.

دکتر محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: از ابتدای اجرای طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن تا پایان ماه آبان، 158 هزار و 296 نفر از متقاضیان واجد شرایط این طرح در سراسر کشور، در بانک مسکن اقدام به افتتاح حساب کردند. از این تعداد بیش از 100 هزار نفر تا کنون بخش­ هایی یا همه قسمت اول آورده نقدی تعیین شده از سوی وزارت راه و شهرسازی را به حساب خود واریز کرده اند.

وی در ادامه افزود: مجموع پرداختی آورده نقدی پیش خریداران واحدهای مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن از مشارکت 4000 میلیارد تومانی متقاضیان حکایت دارد.

از مجموع افرادی که در بانک مسکن به عنوان متقاضیان واجد شرایط مسکن ملی، افتتاح حساب انجام داده اند، نزدیک به 10 هزار نفر، ساکن تهران هستند و در پروژه های استان تهران، ثبت نام انجام داده اند.

دکتر محمود شایان گفت: طبق ضوابط به تصویب رسیده در وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان مسکن ارزان در طرح اقدام ملی بعد از آنکه توسط ادارات راه و شهرسازی در استان ها، از بابت واجد شرایط بودن پالایش می شوند و به آنها اعلام می شود که شرایط لازم برای ورود به طرح را دارند، لازم است در مرحله بعد، این افراد در یکی از شعب بانک مسکن در شهر محل سکونت خود نسبت به افتتاح حساب برای پرداخت سهم شان در طرح، اقدام کنند.

مدیر عامل بانک مسکن خطاب به دولت و مردم درباره روند پیشرفت تامین مالی طرح اقدام ملی مسکن تاکید کرد: میانگین پرداخت آورده نقدی در مرحله اول از سوی متقاضیان واجد شرایط حدود 40 میلیون تومان است. هر چند هنوز بیش از 55 هزار نفر از افرادی که افتتاح حساب کرده اند هنوز واریزی نداشته اند که البته این متقاضیان نیز مطابق ضوابط دولت لازم است در مهلت زمانی تعیین شده و اعلام شده به آنها، مشارکت مالی خود را با طرح اقدام ملی شروع کنند تا پروژه های مسکن سازی سر موقع و بدون تاخیر، پیشرفت کند و واحدها تحویل افراد شود.

محمود شایان اعلام کرد: بیش از 50 هزار نفر از متقاضیان واجد شرایط در طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، بیش از 40 میلیون تومان در قالب آورده نقدی به حساب خود واریز کرده اند و نزدیک به 100 هزار نفر نیز بیش از 30 میلیون تومان مشارکت داشته اند. آورده نقدی پیش خریداران در طرح اقدام ملی مسکن، متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه های مسکن سازی از سوی سازنده ها، به پروژه ها تزریق می شود. البته بخشی از هزینه ساخت واحدهای مسکونی نیز توسط بانک مسکن به شکل تسهیلات بدون سپرده، تامین و پوشش داده می شود.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، تعهد این بانک در حمایت و تامین مالی از پروژه ­های طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، پرداخت 140 هزار فقره تسهیلات ساخت است. این تسهیلات بدون نیاز به سپرده­ گذاری، در اسرع وقت از محل منابع داخلی بانک مسکن به سازنده ­ها پرداخت می­ شود.

بانک مسکن نه تنها تسهیلات ساخت پرداخت می ­کند که مدیریت جذب و تخصیص آورده نقدی پیش­ خریداران را نیز برعهده دارد.

بر این اساس، تا کنون 231 پروژه به ظرفیت 2300 واحد مسکونی از طرف وزارت راه و شهرسازی به بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات معرفی شده است که از این تعداد،‌ 59 پروژه در حال تشکیل پرونده و تکمیل مدارک مورد نیاز برای دریافت تسهیلات ساخت از سوی سازندگان است. همچنین قرارداد پرداخت تسهیلات با سازندگان 17 پروژه مسکن ملی به ظرفیت 2 هزار و 459 واحد مسکونی منعقد شده است.

آخرین بروزرسانی 1399/9/3